Računalni virus je program, točnije računalni kod, koji pretvarajući se da je nešto drugo ima za cilj izazvati neočekivane, neugodne i često nepoželjne situacije, a može izazvati i manju ili veću štetu na vašem računalu, kao što je npr. gubitak podataka s tvrdog diska. Često je napisan na način koji mu omogućuje samostalno „razmnožavanje” i širenje s jednog računala na drugo.
Kako se virusi prenose?
Virus je moguće prenijeti u obliku e-mail poruke odnosno priloga (attachment) u poruci, zaražene datoteke na disketi ili CD ROM-u, putem komunikacijskih programa kao što su IRC i ICQ itd. Neki virusi aktiviraju se odmah po dolasku na novo računalo, drugi su pak podešeni da se aktiviraju u određeno vrijeme, na određeni datum itd.
Vrste virusa
Općenito virusi se dijele u tri glavne skupine: virusi koji inficiraju datoteke – neki od takvih virusa zaraze programske datoteke, obično određene .com i .exe datoteke. Kada se program pokrene, pokrene se i virus. Drugi pak dolaze samostalno i njihovo pokretanje neovisno je o ostalim programima. Virusi koji inficiraju sistemske ili pogonske datoteke smještaju se u određena sistemska područja na disku, odnosno ukoliko zaraze pogonske datoteke (boot sector) u pogonska područja na disku makro virusi - donedavno najčešći oblik virusa, koji inficira npr. MS Office aplikacije. Ova vrsta čini uglavnom najmanje štete od svih vrsta virusa.
U posljednje vrijeme narašireniji su virusi koji se šire putem interneta, tj. privitaka (attachment) u e-mail porukama. Takvi se virusi sami, bez znanja vlasnika zaraženog računala šalju na e-mail adrese koje pronađu na računalu, u adress booku ili na samom interentu.
Zaštita od virusa
Najbolji način za zaštitu od virusa jest pažljivo praćenje izvora dokumenata ili programa koji se snimaju ili pokreću na računalu. S obzirom na to da ovo postaje dosta teško u uvjetima sve većeg širenja e-mail virusa, korištenje antivirusnog programa postaje apsolutna nužnost. Uz njih ćete od svojeg distributera ili proizvođača antivirusnog programa redovno dobivati i upozorenja i obavijesti o novim virusima. Ukoliko pak to upozorenje ne dolazi od vjerodostojnog izvora, šanse su da se radi o tzv. virus hoaxu , odnosno lažnom upozorenju.